روش های تقویت مغز

۱٫ قدم بزنید :

بهترین روشی که رومی‌ها برای فکر کردن و حلال مشکلات پیدا کردند پیاده‌روی یا قدم زدن است. شما زمانی که به پیاده‌روی می‌روید مغز، خون، قسمت‌های مغز، قلب و دیگر اعضای بدن به‌صورت ریتمی منظم درمی‌آیند و در این زمان است که بهترین راه‌حل‌های به فکر می‌رسد و یادتان باشد هرزمانی که مشکلی خاص یا به فکر خودتان حل نشدنی داشتید به پیاده‌روی بروید و مطمئناً به راه‌حل می‌رسید.

تمرین عملی : بعضی فعالیت‌ها شاید به‌ظاهر کوچک باشند ولی تأثیر زیادی بر مغز ما دارند، این تمرینات را در کار وزندگی روزمره خود انجام دهید:

تهیه لحاف چهل‌تکه با تکه‌های اضافی / گذاشتن شاخ گل در بشقاب هر نفر در زمان صرف شام یا نهار (مخصوص زوج‌ها) / کشف راه جدید برای رفتن به اداره یا سره کار / تزیین قالب موبایل با سنگ‌های کوچک چسبی و …

 

۲٫ دوطرفه کارکنید :

از هر دو طرف مغزتان در کارهای روزانه استفاده کنید تا ذهن خلاق شما روشن شود. برای این کار بهتر است بدون هزینه و بدون صرف زمان انجام شود و بهترین روش از دست مخالف خود یعنی دستی که کارها را بیشتر با آن انجام نمی‌دهید استفاده کنید: نوشتن، نقاشی کردن، کاردستی درست کردن، استفاده از موبایل، مسواک زدن، شستن موها و … .

۳٫ ماندارین بخوانید :

ماندارین نام زبان رسمی چینی است. در زبان چینی کلمات از بالا به پایین نوشته می‌شوند و برای خواندن باید به‌صورت عمودی این کار را انجام دهید. برای اینکه به هوش خلاق خود کمک کنید تا این کار را برای شما انجام دهد کتابی را که به زبان فارسی یا زبان‌های دیگر نوشته‌شده است را برای مطالعه آماده کنید و از این روش استفاده کنید. کتاب را به‌صورت عمودی روبروی دید خود قرار دهید و به‌صورت عمودی شروع کنید به مطالعه کردن و ادامه دهید.

۴٫رؤیاهای شبانه‌روزی :

خیال‌بافی در طول روز یا شبانه در زمان خوابیدن توان فکری و قدرت بصری شمارا افزایش می‌دهد. فکر و تصاویر خلاقیت خودتان را همیشه یادداشت کنید و در صورت امکان روی یک برگ کاغذ بکشید.

 

 

۵٫ برعکس نقاشی کنید :

با دست دیگر خود نقاشی کنید. استفاده از هر دودست برای نقاشی کردن برای مغز بهتری و جالب‌ترین فعالیت است که می‌توانید به‌عنوان ورزش ذهن از این روش استفاده کرد. بعد از اتمام نقاشی کردن که اصلاً اشکال نداره بد یا خوب نقاشی کردید این دفعه به رنگ‌آمیزی آن بپردازید البته با مداد رنگی نه با استفاده از مداد شمعی یا آبرنگ که باز برای مغز جالب است.

۶٫ از نمایشگاه نقاشی دیدن کنید :

نمایشگاه نقاشی کودکان یا بزرگ‌سالان است، اصلاً اشکال ندارد و شما از نحوه نقاشی کردن و نوع نقاشی‌ها لذت ببرید. از نقاشی‌ها تقلید کنید و در زمان مناسب سعی کنید مثل آن نقاشی شما هم‌دست به کار بشوید و نقاشی رو شروع کنید.

 

۷٫ آواز بخوانید :

زیر دوش، در زمان کار کردن در خانه، زمان تعمیرات وسایل، نظافت کردن و … از آواز  خواندن غافل نشوید. به‌اندازه‌ای آواز بخوانید که صدای شما مزاحم اطرافیان نشود و اگر از صدای شما خوششان نیاید از آن‌ها بخواهید در جهت بهبود صدا به شما کمک کنند.

۸٫ برقصید :

رقصیدن احساسات طبیعی شمارا بیان می‌کند و از انواع رقص‌ها نیز استفاده کنید، جاز، ایروبیک، باله و … . زمانی که در خانه تنها هستید بهتر این کار را انجام می‌دهید و با یک آهنگ شاد این کار را انجام دهید. برای تقویت روح و جسم خودتان نیز این کار را هفته‌ای انجام دهید.

 

۹٫ آلت موسیقی یاد بگیرید :

به یک فروشگاه لوازم موسیقی بروید و از تمام وسایل دیدن کنید. یک وسیله مناسب برای شروع انتخاب کنید مثل یک سازدهنی، طبل‌های صدادار و … که بهتر بتوانید برای ابتدای کار استفاده کنید. به موسیقی کشورهای مختلف گوش کنید و از آن‌ها تقلید کنید.

یک پیشنهاد برای افرادی که می‌گویند موسیقی و آلت موسیقی از سن ما رد شده است: زندگینامه خانم (( اُپرا )) را حتماً یک‌بار بخوانید یا فیلم او را ببینید.

 

۱۰٫ کلاس موسیقی :

برای تکمیل کردن حس یک موسیقیدان خوب از کلاس‌های موسیقی استفاده کنید و از یک معلم یا استاد واجد شرایط استفاده کنید تا به هنرهای موسیقی شما بیشتر کمک کند. به انواع کلاس‌ها بروید و از انواع اساتید دیدن کنید و از همه مهم‌تر به خودتان ایمان داشته باشید که می‌توانید یاد بگیرید و پیشرفت کنید.

 

۱۱٫ زود تصمیم بگیرید :

بیشتر مردم برای کارهای مهم خیلی دیر تصمیم می‌گیرند و اگر این زمان‌های ازدست‌رفته را حساب کنید به واقعیت زود تصمیم گرفتن پی می‌برید. اول اولویت کارها را در نظر بگیرید و زود بدون هیچ فکر اضافی تصمیم‌گیری کنید. در زمان‌های آینده از این خلاقیت شگرفت زده می‌شوید که چقدر به شما کمک می‌کند.

۱۲٫ گوش کنید به همه :

وقتی یک نفر برای شما نکته یا بحثی را تعریف می‌کند سعی کنید هم به سخنان او گوش دهید و هم به خود او گوش دهید یعنی از دید آن‌ها به قضیه‌ای شرح می‌دهند نگاه کنید. وقتی در این کار به مهارت برسید همیشه برای اطرافیان به یک دوست قابل‌اعتماد و شاد برای همه تبدیل می‌شوید.

 

 

با انجام تمرینات ساده و کاربردی که در این مقاله نوشته شده است،همه می توانید به بهترین نحو ممکن از مغز و توانایی های آن استفاده کنید.

 

مقاله را به صورت PDF دانلود کنید:

پیشنهاد ما برای مطالعه رایگان مقاله زیر:

3 پاسخ ها
 1. احمد رضا فاضلی
  احمد رضا فاضلی می گوید:

  با سلام واحترام
  تقویت هر دو نیمکره مغز می تواند سبب افزایش راندمان و بهره وری ما در کارهای روزمره و کسب و کار گردد.
  بر عکس نوشتن ، برعکس خواندن ،‌برعکس نقاشی کردن و بکارگیری هر دو نیمکره مغز …
  مطالب جالبی بیان شده بود
  موفق باشید

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *