مطالعه موثر:

۱- دید شخصی داشتن

برای شروع یک مطالعه موثر و هدفمند لازم است که با دید شخصی مطالعه را شروع کنید.

دید شخصی یعنی علاوه بر اینکه کتاب را از یک شخص یا منبع قابل قبول به ما معرفی کردند باید روی گزینه دید شخصی بیشتر تاکید کنید که آیا این کتاب با این محتویات و موضوع می تواند به من کمک کند و دانش و مطالبی که برای من لازم است را به من تحویل می دهد؟

شاید افرادی که این کتاب را به شما معرفی کردند از نظر دانش شخصی از شما خیلی عقب یا جلوتر باشند و با انتخاب این کتاب توسط این افراد، مطالب برای شما درست است ولی در روند مطالعه کتاب شاید شما دچار سردرگمی و انباشت اطلاعات نالازم شوید و مطالعه موثری نداشته باشید.

بهترین راه:

ازخودتان بپرسید که این کتاب با این موضوع و محتوا چقدر می تواند به من و مشکل من کمک کند و وقتی موفق به پاسخگوی این سوال شوید خیلی راحت می توانید در زمان مطالعه کردن، هدفمند تر مطالعه موثری داشته باشید.

۲- کل نگری کردن:

منظور کل نگری کردن در موضوع مطالعه موثر یعنی کل نگری نسبت به کتاب و مطالب کتاب است.

برای انجام این کار حداکثر بیست دقیقه زمان لازم دارید تا برای داشتن یک مطالعه موثر قدم بردارید. اولاً باید به موضوع کتاب و زیرعنوان نگاه کنید و با شرایط فعلی و مشکل خوب بررسی کنید. دوماً با نگاهی به پشت جلد، فهرست و تعداد صفحات خیلی راحت می توانید برای ادامه شدن یک مطالعه موثر بهتر از قبل عمل کنید و این دو روش دید کل نگری خیلی در انتخاب کتاب به شما کمک می کند.

چرا باید تعداد صفحات نگاه کنید؟

اگر شما با روش  تندخوانی می توانید مطالعه موثر داشته باشید که خیلی عالی است ولی اگر قادر به انجام تندخوانی نیستید باید در نظر داشته باشید که مقدار زمانی که شما برای مطالعه کردن انتخاب می کنید با تعداد صفحات این کتاب می تواند هماهنگ باشد! در صورتی که شما کتاب را تهیه کردید ولی فرصت مطالعه نداشته باشید، به مرور زمان انگیزه برای مطالعه کردن این کتاب از بین می رود و اصلاً مطالعه موثر و هدفمندی نمی توانید داشه باشید و این مشکل برای هیچکس خوش آیند نیست.

۳-کنجکاو شدن:

دلیل کنجکاوبودن برای یک مطالعه موثر چرا باید جالب باشد؟

چون هنگام مطالعه کردن اگر سوال یا ابهاماتی در ذهن شما ایجاد شود باید بصورت سوال در یک برگه یادداشت کنید و در ادامه بررسی کنید که آیا این سوال را نویسنده توانست به خوبی جواب دهد یا همچنان برای مخاطب سوال و مبهم باقی مانده است.

این روش کنجکاوی باعث ایجاد چند اتفاق ساده می شود:

  • ایجاد انگیزه بیشتر برای مطالعه موثر
  • فراهم شدن شرایط ایده سازی برای مخاطب
  • چالشی جدید و انتظار برای جوابی جدید

۴-یادداشت برداری کردن:

کتاب را مطالعه کردید و از مطالب بسیار راضی و خوشنود شده اید اما فکر می کنید شاید با گذشت زمان این مطالب از ذهن شما پاک شود و این نگرانی همیشه وجود دارد و خطرناکتری حالتی است که یک کتاب خوان خوب بعد از مطالعه موثر احساس می کند.

برای جلوگیری از این حالت باید بعد مطالعه کتاب، مطالب را یادداشت برداری کنید، مطالبی که برای شما مفید و موثر بوده است را در یک برگه جداگانه بنویسید یا در حاشیه کتاب با مداد همان مطالب را تکرا کنید تا در ذهن شما باقی بماند ولی بهتری روش برای یادداشت برداری، نوشتن در یک دفترچه یا یک برگ جداگانه می باشد.

چون زمانی که شما یادداشت بردای انجام می دهید مطالب به همان اندازه برای مغز مهم طلقی می شوند و مغز برخود واجب می داند که این مطالب را در جای بهتری و مطمئن تری نگه داری کند.

۵-بازنگری کردن:

مطالعه موثر را انجام داده اید و مطالب را در کتاب یا در دفترچه ای یادداشت کرده اید و باید بازنگری را انجام دهید.

بازنگری یا دوباره نگاه کردن باید در زمان هایی که شما فکر می کنید لازم است این مطالب را دوباره مطالعه کنید یا در یک جلسه یا گردهمایی مهم باید در مورد بعضی موضوع ها سخنرانی داشته باشید باید انجام دهید.

خیلی راحت می توانید از این مطالب قبلی که یادداشت برداری کرده بودید، استفاده کنید.

بازنگری چندین ویژگی جذاب دیگری هم دارد:

دلخواه مطالب قدیم را بررسی می کنید.

قدرت نوشتن را بیشتر درک می کنید.

با خواندن و نوشتن دو نیمکره های مغز ما فعالیت انجام می دهند.

مطالب گیرا و موثرتر از قبل می شوند.

 

۶-اشتراک گذاشتن:

آخرین و موثرترین روش برای داشتن یک مطالعه موثر، اشتراک گذاری دانسته های ما از یک مطالعه یا چندین مطالعه است که پیشنهاد می کنیم حتماً این روش را در هر شرایط ممکن انجام دهید.

شاید الان برای شما سوال باشد که کجا و چطوری مطالب یا دانسته خودم را به اشتراک بزارم؟

روش هایی که ما در بین مجموعه آموزشی خودمان استفاده می کنیم:

۱-شرکت در کتابخوانی کتابخانه ها

۲-برگزاری میزگرد

۳-جلسه های دوستانه

۴-جمع افراد فامیل

۵-سوال پرسیدن و جواب گرفتن از اساتید در این زمینه

و…

 

اشتراک گذاری مطالبی که شما در ذهن دارید شاید فکر کنید که فقط برای خودتان است و هیچ کس نباید این مطالب را یادبگیرد چون شما وقت و هزینه ای در این مطالعه کردن خرج کرده اید ولی این تفکر سمی ترین و بدترین عادتی است که یک کتابخوان خوب باید داشته باشد.

اگر دانسته های خودتان را به اشتراک نگذارید به این جمله هم ایمان داشته باشید که اگر این دانسته ها از ذهن شما خارج نشوند، به زودی گندیده و بی فایده خواهند شد.

پس به خودتان و مطالعه های موثر خود ایمان داشته باشید.

 

مقاله را به صورت PDF دانلود کنید:

 

پیشنهاد ما برای مطالعه رایگان مقاله زیر:

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *