بهترین زمان مطالعه

چگونه زمان مطالعه را تعیین کنیم ؟

هرکسی در هر شرایط خاص خود قرار دارد و نمی توانیم یک روش و قانون برای همه تعیین کنیم، برای افرادی که در مدرسه و دانشگاه مشغول تحصیل هستند شرایط کمی متفاوت است و برای افرادی که به صورت آزاد و اختیاری مطالعه می کنند باید این برنامه را در زمانبندی مطالعه خود مورد توجه قرار دهند که مغز هرکسی به اطلاعات اولیه و آخریه بسیار توجه دارد و بیشتر تاثیر مطالعه ما روی این زمان ها است.

اگر میخواهیم واقعا بهترین حالت را برای فکر و روان خود ایجاد کنید بهتر است آخرین کار شب هنگام خواب و اولین کار صبح بعد از بیداری مطالعه کردن باشد، چون همان طور که گفتیم مغز به اطلاعات اولیه و آخر بسیار تاکید می کند و بیشترین تحول و یادگیری در آن زمان رخ می دهد. بیایید یک روز مطالعه کردن را اول صبح امتحان کنیم و آخر شب نیز همین کار را تکرار کنید، بعد از سه هفته تاثیر این کار را متوجه می شوید و از شگفتی مغز در تعجب خواهید ماند اما برای افرادی که در مدرسه و دانشگاه مشغول درس خواندن هستند نیز این روش بهترین و مهم ترین روش برای یادگیری این افراد است که بجای اینکه آخر شب به آهنگ گوش کردن و چک کردن گوشی و کارهای بی مورد بپردازند بیشتر و بهتر تاثیر گذار خواهد بود.

یک مثال ساده :

شما یک سرباز را در نظر بگیرید:

اول خدمت شاید زود بیدار شدن برای سرباز واقعاً سخت و مشکل باشد اما به مدت یک ماه که تکرار می شود به این روش عادت می کند و دیگر از این جهت اصلا مورد فشار مغزی و روحی قرار نمی گیرد.

این بخاطر عادت کردن مغز به تکرار و تمرین است البته برای افرادی که این راه را رفتند و تجربه کردند. مثالی راحت تر برای همه افرادی که این مقاله را میخوانند: یک نفر در دوران ابتدایی که اولین روزهای مدرسه است و خیلی سخت از خواب بیدار می شود را شاید دیده باشید که روزهای اول مدرسه خیلی در فشار هستند که به مرور زمان نیز عادت می کند و راحت تر بیدار میشوند به مدرسه می روند.

برای اینکه بفهمیم چرا این کار واقعاً برای همه افراد سخت است و چرا به مرور عادت میکنند باید یک نگاهی به عملکرد مغز در این زمان یادگیری به اندازیم البته نه برای مطالعه کردن بلکه برای همه کارهایی که می خواهیم جدیداً انجام دهیم:

مغز هرکس به یک سری کارها و فعالیتهای روزمره عادت دارد که خیلی راحت انجام می دهد و در صورت انجام ندادن تغییری احساس نمی کند و این بخاطر شکل گرفتن مسیر عصبی مغز است که با انجام هر فعالیتی به مرور این مسیرها شکل میگیرند و به عادت ما تبدیل می شوند.

فعالیت جدید مغز چگونه شکل می گیرد ؟

مغز ما برای انجام کارها باید حتماً انرژی مصرف کند و اگر این فعالیت در دسته فعالیتهای روزمره باشد برای مغز راحت است و اگر کار جدیدی انجام دهد باید برای انجام این فعالیت بیشتر انرژی مصرف کند و به عادتهای مغز اضافه شود که برای مغز کمی دشوار و باعث صرف وقت می شود. وقتی رانندگی را میخواهید شروع کنید ابتدا بسیار سخت و دشوار است چون به عادتهای روزانه مغز تبدیل نشده است ولی به مرور زمان به عادت تبدیل می شود و به ضمیر ناخوآگاه میرود و بدون هیچ صرف انرژی بیشتر، مغز انجام می دهد .

فعالیت هایی مفید برای تقویت حافظه :

 1. نوشیدن آب سالم ( تصفیه شده ) روزانه ۱۰ لیوان

 2. مداوم مطالعه کردن روزانه

 3. ورزش کردن( یوگا ، پیاده روی ، کوهنوردی و… )

 4. خوراکی مفید( گردو ، عسل ، … )

 5. خواندن مجلات موفقیت و روزنامه غیر حوادثی

 6. با آفتاب بیدار شدن

 7. حذف تلویزیون از برنامه روزانه ( جرأت می خواهد )

 8. روزانه ۱۰ دقیقه تقویت عضلات چشم ها

  فعالیتهایی که به مغز ما آسیب میزنند :

 1. خوردن هر نوع درمانی به مرور زمان به مغز ما آسیب میرساند و باعث ضعیف شدن در زمان تصمیم گیری و عدم تمرکز می شود.

 2. خوردن مشروبات الکلی که خطرناکترین نوع برای معده و کبد است.

 3. عادتهای نادرست روزانه، عصبانیت ، فریاد زدن …

 4. کم خوابیدن مخصوصاً برای افرادی که بیشتر فعالیت فکری می کنند: مثلا : پرستار، دکتر، دانش آموز و…

 5. ورزش نکردن برای تمام سنین، ورزش صبحگاهی

 6. نرسیدن اکسیژن سالم در طول روز

 7. استفاده از مغز در زمانی بیماری

 8. نداشتن افکار مثبت در زندگی

 9. استفاده زیاد از قند و شکر

توصیه هایی برای همه :

از اینکه به این مطالب توجه کردید بسیار ممنون چون معلوم شما در دسته افرادی هستید که خواهان تغییرات در روند زندگی هستید و به خودتان افتخار کنید که از افرادی عادی دوروبر یک قدم جلوتر افتادید.

 

مقاله را به صورت PDF دانلود کنید:

پیشنهاد ما برای مطالعه رایگان مقاله زیر:

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *