تقویت حافظه

ده عملکرد برای تقویت حافظه :

 1. حواس

 2. اغراق

 3. ریتم

 4. رنگ

 5. اعداد

 6. نشانه و نماد

 7. نظم و الگو

 8. جاذبه

 9. شوخی و خنده

 10. فکر مثبت

بعد از اعلام مواردی که برای مغز قابل اجرا هستند و برای تقویت آن کمک می کنند،در پایین توضیحی درباره این موارد نوشته شده است.

 1. حواس :

بیشتر افراد برای بیاد داشتن چیزی خیلی به مشکل برمی‌خوردند. قدرت یادآوری پایین یا عدم تمرکز شاید بیشترین تأثیر را داشته باشد. ولی برای درمان این کار باید بیشتر ببینید، ببویید، بشنوید و لمس کنید تا در زمان یادآوری بهتر مغز کار کند و این یادآوری را انجام دهد. مثلاً با شنیدن صدای یک ماشین خراب به یاد یک ماشین مدل جدید می‌افتید و با حس بویایی از یک عطر خوشبو به یاد افرادی خاص در زندگی می‌افتید و … .

 

 1. اغراق :

مثل بچه نسبت با افکار خود اغراق کنید و هرچه را که قرار است به آن فکر کنید را با اغراق انجام دهید. با شکلی بزرگ و غیرطبیعی فکر کنید مثلاً کارتون شرک، کارتون گربه سگ، کارتون باب اسفنجی که بیشتر این کارتون اغراق است.

 

 1. ریتم :

هر کاری که با مغز جهت یادآوری انجام می‌دهید را سعی کنید با ریتم انجام دهید. اگر قبل از به خاطر سپردن  از ریتم و آهنگ استفاده کنیم بیشتر و بهتر در مغز جایی بگیرد. با ریتم خاص و جذاب این کار را انجام دهید مثلاً برای یادگیری یک تکنیک رزمی از یک آهنگ خاص در ذهن خود استفاده کنید مثل فیلم‌های هندی که با شنیدن صدای یک مشت مشقی همه به فکر فیلم هندی میافتند چون با آهنگ و ریتم خاص در ذهن جایی گرفته است.

 

 1. رنگ :

در تصورات و خیالات خود تا جایی که امکان دارد از ترکیب رنگ‌های مختلف استفاده کنید. برای نوشتن نیز تا جایی که امکان دارد از نوشتن با مداد یا خودکارهای چندرنگ استفاده کنید چون وجود رنگ‌ها در زمان دیدن مغز و حس بینایی را تحریک می‌کند.

 1. اعداد :

حفظ اعداد تأثیری بسیار بر حافظه دارد. کسانی که بیشتر با اعداد سروکار دارند بهتر می‌توانند کارها را به خاطر بسپارند مثلاً اپراتورهای مخابرات، فروشنده‌های فروشگاه، کارمند بانک و … . افرادی که در یادآوری اعداد ضعیف هستند حتماً باید از این تمرین استفاده کنند :

روزانه قبل از اینکه از خانه خارج شوید روی یک برگ کاغذ، عددی دورقمی به‌دلخواه بنویسید و برگه را در منزل بگذارید. بعد از برگشتن از سرکار قبل از نگاه کردن به برگه به کمک حافظه عدد را به یاد بیاورید. اگر درست بود آفرین به حافظه شما ولی اگر یکی از اعداد یا کلاً غلط بود دوباره شروع کنید. از زمانی که توانستید اعداد را به مدت یک هفته درست تشخیص دهید به اعداد سه‌رقمی بروید و به همین ترتیب تا اعداد ده‌رقمی ادامه دهید.

 1. نشانه و نماد :

استفاده از نمادها و نشانه‌ها برای یادآوری مغز بسیار مهم و کارآمد است. برای نمونه شما عدد دو با انگشت را تصور کنید هم نمادی از آزادی و نمادی از عدد دو است و شاید عدد هفت که بستگی دارد در مغز برای چه تصوری رمزگذاری شده باشد. برای درک بهتر بعضی مسائل از نماد و نشانه استفاده کنید.

 

 1. نظم و الگو :

برای به خاطر سپردن یا یادآوری این روش بیشتر از همه جواب‌گو خواهد بود. افکار خود را به‌واسطه رنگ، نوع، اندازه، وزن، سن، جا و مکان طبقه‌بندی کنید در زمان یادآوری سریع‌تر و بهتر انجام شود مثلاً الآن عدد ۳ را با ۴۵ مقایسه کنید : ازنظر بیشتر بودن، طبقه اعدادی، جمع دو عددی و … کدام بیشتر و کمتر هستند؟ زود می‌توانید جواب دهید چون قبلاً از این نظرات طبقه‌بندی‌شده بود.

 

 1. جاذبه :

مغز از جذابیت و زیبایی هیچ‌وقت خسته نمی‌شود و این از عادت‌های مغز است. برای اینکه مغز بیشتر و بهتر بتواند در این راستا فعال باشد از جذابیت‌های خود در زندگی برای مغز غافل نشوید. به‌عکس و طبیعت زیبا نگاه کنید از قدرت تخیل بیشتر استفاده کنید.

 1. خنده و شوخی :

تأثیری که خنده و شوخی بر مغز دارند با هیچ‌چیزی در زندگی قابل‌مقایسه نیست و تا جایی که می‌توانید از خندیدن و شوخ‌طبع بودن کم نکنید. تأثیر خنده و شوخی چندین برای یادآوری و فراخوانی اطلاعات مهم است. با افراد شوخ‌طبع بیشتر ارتباط داشته باشید.

 

 1. فکر مثبت :

همیشه، همه‌جا، هر وقت، هرزمانی و در هر شرایطی دیگر که امکان دارد در آن قرار گیرید مثبت فکر کنید، مثبت هم ببینید. مغز برای یادآوری همیشه به نیروی مثبت نیاز دارد و این نیرو باید از یکجایی تأمین شود که این تأمین انرژی مثبت بر عهده ما انسان‌ها است.

 با ادامه این تمرینات مطمئنم زود به سطحی خوب و قابلی توجه از تقویت ذهن و حافظه ای درخشان می رسید.

این را همیشه جدی بگیرید :

همیشه برای هر موفقیت و به هدف رسیدن در انجام هر کاری باید تمرین و کار کردن را در اولویت اصلی قرار دهید و از کفتن اینکه فعلاً لازم ندارم و وقت  ندارم جلوگیری کنید و نگذارید مغز شمارا با میل خودش تربیت کند.

 

مقاله را به صورت PDF دانلود کنید:

 

پیشنهاد ما برای مطالعه رایگان مقاله زیر:

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *