مطالعه کردن یک

 

۱- مکان مناسب و نور کافی :

محل مطالعه باید ازنظر و وضعیت بدن برای کتاب‌خوان مناسب باشد به‌طوری‌که تا حد امکان از میز مطالعه استفاده کنید و اگر میز مطالعه نباشد باید از میز کوچک مطالعه استفاده کند. باید میز مطالعه در نزدیک پنجره قرار گیرد تا از نور طبیعی روز بیشتر استفاده شود چون نور طبیعی بهتر و سالم‌تر است. چراغ مطالعه باید در جهت مخالف بدن یعنی دست برعکس نوشتن شما قرار گیرد تا در هنگام مطالعه باعث ایجاد سایه و مزاحمت نشود. شدت نور بر روی کتاب باید در حدی متوسط باشد که نور موجود نباید زیاد تاریک یا زیاد روشن باشد که نور کم به‌مرور مطالعه کردن، خستگی ایجاد می‌کند و نور زیاد که روی صفحه کتاب بتابد باعث اذیت شدن چشم‌ می‌شود.

۲- وسایل موردنیاز :

قبل از شروع مطالعه باید وسایل موردنیاز برای کتاب‌خوان فراهم شود مثلاً : استیکر نوت برداری، ماژیک‌ های لایت، مداد یا خودکار، چراغ مطالعه در صورت نیاز...

آمادگی وسایل مطالعه باعث ایجاد انگیزه و عدم توقف در زمان مطالعه کردن می شود.

۳- وضعیت و حالت بدن :

در هنگام مطالعه باید بدن در حالتی مناسب قرار گیرد که در طول مطالعه کردن احساس خستگی به کتاب‌خوان دست ندهد.

 برای نشستن روی میز مطالعه باید به این روش انجام شود :

پاها صاف روی زمین، پشت صاف و کمی خم روبه‌جلو تا در کتاب خواندن بیشتر کمک کند.

بعضی افراد به دنبال میز نرم و راحت هستند که اصلاً توصیه نمی‌شود. نباید زیر پا و روی صندلی بالش یا وسیله‌ای نرم باشد چون به‌مرور باعث به خواب رفتن فرد می‌شود. بعضی افراد قبل مطالعه کردن به دنبال درست کردن محیطی مناسب همراه چای و نوشابه و خوراکی و … که بیشتر شبیه تفریح است.

۴- اندازه صندلی و میز :

ارتفاع میز بسیار حائز اهمیت است. نباید میز یا صندلی از حالت استاندار زیاد دور باشد، صندلی باید تا حد امکان به کتاب‌خوان حس راحتی را انتقال کند هم ازنظر فیزیک بدن هم‌خون رسانی به تمام اعضا مخصوصاً مغز که اصلی‌ترین عضو بدن است. باید ران‌ها به‌صورت موازی روی میز باشد تا تمام فشار روی باسن باشد، ساق پا نیز صاف باشد.

۵- فاصله چشم و کتاب :

اکثراً بر این باورند که باخم شدن روی کتاب بهتر می‌توانند تمرکز کنند یا با گرفتن اطراف چشم به‌صورت عینک مانند از حواس‌پرتی جلوگیری می‌کنند البته باید توجه داشت بعضی افراد با این روش خم شدن روی کتاب بهتر عمل می‌کنند که در این حالت شاید فرد دچار ضعف دید و چشم است که خودش متوجه نیست و باید زودتر به پزشک مراجعه کند.

برای مطالعه خوب باید کتاب در فاصله ۵۰ سانتی‌متری چشم خود قرار دهید. برای اثبات این بحث شما انگشت اشاره خود را در جلوی بینی خود قرار دهید و به آن نگاه کنید و دوباره دست خود را بازکنید و در فاصله ۵۰ سانتی خود قرار دهید. در حالت اول شما فشاری زیاد روی چشم‌ها را حس می‌کردید و در مرحله دوم اصلاً فشاری نبود. در مطالعه کردن نیز همین روش وجود دارد.

 

برای اینکه فضای مطالعه آرام و مفید باشد باید از تمام مزاحمت‌های اطراف کم کنید مثل : صدا کردن شما، زنگ زدن به کسی، به شما زنگ بزنند، خوردن خوراکی و … .

اولین چیزی که در جریان مطالعه کردن بسیار مهم است زمان‌بندی برای مطالعه کردن است. قبل از شروع مطالعه کردن شما باید زمان‌بندی رو انجام داده باشید مثلاً امروز ظهر یک ساعت مطالعه می‌کنم و شب یک ساعت. اگر واقعاً بتوانید زمان مناسب مطالعه خود را پیدا کنید درروند یادگیری شما بسیار تأثیرگذار خواهد بود. باید تمام ساعات روز را امتحان کنید تا بهترین زمان برای مطالعه کردن را پیدا کنید.

هرکسی در هر شرایط خاص خود قرار دارد و نمی‌توانید یک روش و قانون برای همه تعیین کنید، برای افرادی که در مدرسه و دانشگاه مشغول تحصیل هستند شرایط کمی متفاوت است و برای افرادی که به‌صورت آزاد و اختیاری مطالعه می‌کنند باید این برنامه را در زمان‌بندی مطالعه خود مورد توجه قرار دهند.

اگر می‌خواهیم واقعاً بهترین حالت را برای فکر و روان خود ایجاد کنیم بهتر است آخرین کار شب‌ هنگام خواب و اولین کار صبح بعد از بیداری مطالعه کردن باشد، چون مغز به اطلاعات اولیه و آخر بسیار تأکید می‌کند و بیشترین تحول و یادگیری در آن زمان رخ می‌دهد.

سه هفته مطالعه کردن را اول صبح امتحان کنید و آخر شب نیز همین کار را تکرار کنید، بعد از سه هفته تأثیر این کار را متوجه می‌شوید و از شگفتی مغز در تعجب خواهید ماند اما برای افرادی که در مدرسه و دانشگاه مشغول درس خواندن هستند نیز این روش بهترین و مهم‌ترین روش برای یادگیری این افراد است که بجای اینکه آخر شب به آهنگ گوش کردن و چک کردن گوشی و کارهای بی‌مورد بپردازند بیشتر و بهتر تأثیرگذار خواهد بود.

اگر بتوانیم بدون وقفه کردن به مطالعه کردن بپردازیم بسیار عالی خواهد بود. اکثراً وقت مطالعه به داخل اتاق می‌روند و در را قفل می‌کنند که این باعث نگرانی سایر افراد خانواده می‌شود. بهترین روش در زمان مطالعه کردن، نوشتن یک برگ کاغذ با این متن ((مطالعه می‌کنم لطفاً وارد نشوید)) است و این را روی در ورودی اتاق خود بچسبانید.

در زمان مریضی اصلاً سعی نکنید که بیشتر مطالعه کنید. بکار گیری مغز در زمان مریضی بسیار خطرناک خواهد بود و بهتر است به پزشک یا متخصص مراجعه کنید تا زودتر بتوانید به روند خود ادامه دهید.

 

 

مقاله را به صورت PDF دانلود کنید:

پیشنهاد ما برای مطالعه رایگان مقاله زیر:

3 پاسخ ها

فعالیت‌ها و بازتاب‌ها

  1. […] این زمینه مقاله‌ای با نام مطالعه صحیح نوشته‌ام که دوستان می‌توانند از مطالب آن استفاده […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *