هماهنگی دو نیمکره مغز

عملکرد نیمکره های مغز:

چرا باید نیم کره های خود را تقویت کنیم ؟

برای بعضی افراد مهم است و برای برخی افراد مهم نیست اما تقویت دو نیم کره مغز برای تمام مراحل زندگی لازم است و باید بیشتر به آن توجه کنید.


اول خودمان :

باید تشخیص دهیم که مغز ما در چه شرایطی است و اصلاً بیشتر تمرکز ما روی کدام نیم کره قرار دارد ؟

راست یا چپ:

برای اینکه الان به یک جواب کوتاه این سوال برسیم به این فیلم نگاه کنید :

 

انگشت شصت

 

دوم اطرافیان :

افرادی که با آنها در ارتباط اید چطوری هستند، نیم کره راست اند یا چپ ؟

اولین جواب برای اینکه بفهمیم کدام طرفی هستند باید به نوشتن آنها توجه کنیم، اگر با دست راست می  نویسند این افراد با نیم کره چپ بیشتر کار می کنند و اگر با دست چپ می نویسند این افراد با نیم کره راست بیشتر کار می کنند اما این نیم کره ها به منزله این نیست که کلا با یک نیم کره کار می کنند بلکه آنها بیشتر با این نیم کره ها درگیر هستند.

 

فرق نیم کره ها :

راست : محبت، موسیقی، عشق، نقاشی، رقص، شادی، تفریح، سرعت و …

چپ : محاسبات، درس، تفکر، تعمیرات، حفظ کردن، تلاش و …

 

برای تقویت نیمکره ها :

نقاشی :

نقاشی کردن یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که مغز دوست دارد انجام دهید. اگر تا الان کم نقاشی کردید یا اصلاً نقاشی نکردید پس منتظر چی هستید؟ یک بسته مداد رنگی و یک کاغذ سفید آماده کنید و شروع کنید به نقاشی کردن و لذت ببرید.

محاسبات :

هر زمانی که توانستید و وقت کافی در اختیار داشتید حتماً محاسبات ریاضی انجام دهید تا نیم کره هایی که کمتر از آنها استفاده می کنید نیز فعال شوند و از خواب رفتن طولانی مدت جلوگیری کنید. برای انجام محاسبات لازم نیست که روی کاغذ یا کتابی محاسبات را انجام دهید بلکه در ذهن خودتان نیز می توانید انجام دهید.

اعداد را ضرب یا تقسیم کنید یا سایر محاسباتی که دوست دارید انجام دهید.

ورزش :

ورزش کردن زیاد برای افرادی که ورزش را دوست ندارند جالب نیست اما واقعی که همه انسان ها از آن دوری می کنند این است ( با ورزش طول عمر نیز افزایش می یابد ) ولی چون مغز ما عادت ندارد زود از ورزش کردن ما را منصرف می کند. ورزش مداوم چون سوخت و ساز بدن افزایش می یابد مغز نیز شاد و پرانرژی است و آبرسانی به مغز بهتر انجام می گیرد و در نتیجه باعث می شود که مغز ما یا دو نیم کره ها بهتر و مفید تر کار کنند.

تصویر سازی :

در قرن بیست و یک بیشتر تمرکز دانشمندان روی کار و قدرت مغز است چون مغز انسان ها هرچی را که بتواند تصور کند می تواند انجام دهد برای همین بیشتر تمرکز ها روی تصویر سازی است. با انجام این کار شما می توانید به کارهایی که دوست دارید انجام دهید فکرکنید و کار یا مشکل را با جهت مثبت تصویر سازی کنید تا معجزه تصویر سازی را ببینید.

با انجام تصویرسازی هر دو نیم کره مغز درگیر می شود و به نحوی مغزی هماهنگ و فعالی را تجربه می کنیم.

موزیک با تصویر سازی :

روشی دیگر برای تصویر سازی و تقویت و دو نیم کره است که خود را در حال خواندن یا نواختن موسیقی مورد نظر تصور کنید تا مغز دوباره فعال ترو بهتر کار کند. در ابتدا کار شاید کمی سخت و یا جالب نباشد اما با انجام این کار بهتر می توانید درک کنید.

خواب :

روزانه چقدر استراحت می کنید ؟

هفت ساعت یا هشت ساعت ؟ شاید بیشتر یا کمتر اما بهترین زمان برای استراحت و خواب کافی شش الی هفت ساعت برای بزرگسال و هشت ساعت برای افراد زیر ۱۸ سال است.

بهترین وقت استراحت اول شب تا دم صبح است و اگر می توانید در طول روز استراحت نکنید تا شب مفید بتوانید بخوابید.

آب :

نوشیدن آب با خوابیدن مکمل یکدیگرند و اگر این دو باهم رعایت شود مغز به بالاترین کارایی خود می رسد. هر چقدر مغز به خواب نیاز دارد دو برابر مغز به آب بیشتر نیاز دارد و باید همیشه آب بنوشید. در اول صبح یا قبل از خواب  و در طول روز باید مداوم از نوشیدن آب غافل نشوید. روزانه حداقل هشت لیوان بسیار عالی و برای شادابی مغز و بدن کافی می باشد.

 

توجه کنید :

افرادی که با دست راست و چپ می نویسند بیشتر و بهتر از مغز خود استفاده می کنند و این نشانه نبوغ بالا و باهوش بودن نیست بلکه از مغزخود به بهترین نحو ممکن استفاده می کند و شما نیز می توانید به این سطح عالی برسید. هرکاری قابل انجام دادن است به شرطی که  با تمرین و اجبار مداوم قرار گیرد. به تمرین کردن و اجبار برای تمرین کردن خود بیشتر اهمیت دهید.

مقاله را به صورت PDF دانلود کنید:

پیشنهاد ما برای مطالعه رایگان مقاله زیر:

4 پاسخ ها
 1. مهسا
  مهسا می گوید:

  خیلی ممنونم.مفید بود.
  چیزی که جالب بود من راست دستم. فقط یه مرتی هست که با چپم هم می نویسم و مسواک میکنم.ولی تو این آزمون شصت چپم روی راست بود.

  پاسخ دادن
 2. حسین رسولپور
  حسین رسولپور می گوید:

  سلام
  تشکر از سوال خوبتون
  اما در این مورد مثل دست راست و چپ نظرات متعددی است ولی در تحقیقات جدید، افراد چپ پا نسبت به راست پا از استعداد و تمرکز ویژه ای برخوردارند.
  ولی افراد دست چپ و پا چپ نسبتا درصد کمتری از جامعه را تشکیل میدهند.

  تشکر از شما دوست عزیز

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *